Школска слава Свети Сава

Школску славу прославили смо много скромније него ранијих година. Ученици 1–7. разреда обележили су овај празник у својим учионицама, гледајући презентацију о Светом Саву и разговарајући о овом светитељу са својим учитељима, тј. одељењским старешинама. Осмаке нисмо желели да лишимо части домаћина славе, те су они присуствовали пригодном рециталу и церемонији резања колача. Домаћини су, након свештеникове молитве и беседе, славу предали представницима ученика седмог разреда. Наш талентовани хор није отпевао „Химну Светом Сави”, поштујући препоруку Министарства просвете, али свечана песма није изостала, искористили смо преимућства техологије и школом се разлегла добро позната мелодија. Из школе су ученике испраћале љубазне помоћне раднице које су деци делиле переце, неизоставни део празновања Савиндана у нашем крају.

Лик и дело Светог Саве, великог српског просветиитеља, крепили су дух српског народа вековима, нарочито у периодима великих недаћа. Већ уморни од бриге за здравље најмилијих и сопствено здравље, школске обавезе смо мало занемарили, школа је остала негде у запећку, те нам је данас, можда више него икад раније, било потребно да се присетимо велике жртве Светог Саве и његовог делања у области просвећивања и образовања српског народа, да се подсетимо зашто је школовање толико важно и зашто школовање сваког детета понаособ чини добро српском народу као целини.

Адриана Данилов