Обележено 60 година од доделе Нобелове награде Иви Андрићу

У нашој школи је у петак, 10. 12. 2021. године обележен овај значајан јубилеј. Ученицима свих разреда је у току другог часа прочитан текст о Иви Андрићу и додели Нобелове награде. Текст је пражљиво припремила наставница  српског језика и књижевности Невенка Домазет Живанић. У току четвртог часа уследила је креативна радионица коју је осмислила и реализовала наставница српског језика и књижевности Адриана Данилов, а којој су присуствовали представници свих одељења од 1. до 8. разреда. Ученици су прво погледали презентацију, те видели Андрићеве фотографије, фотографије плакете и медаље коју добијају добитници Нобелове награде, а затим су погледали и кратак видео-запис о додели награде Иви Андрићу. Презентација је завршена Андрићевим саветом студентима које је посетио у студенстком дому у Стокхолму децембра 1961. године:  „…будућим лекарма, инжењерима, авијатичарима ја бих саветовао да оставе мало места у својој души за уметност. Јер, уметност чини, како је рекао славни руски романсијер Тургењев, да лакше подносимо зло, а да још лепше доживимо добро. Поезија, лепа слика, уметност сва – никада вас неће преварити. То је мој савет, а ви са њим чините оно што чините са свим саветима.” Да бисмо послушали Андрићев савет и уживали у уметности, други део радионице посвећен је читању, исписивању и украшавању Андрићевих познатих цитата. Фотографије можете погледати у прилогу.

Адриана Данилов